Publikacja z dwutygodnika Samo Życie

                                                                                www.samo-zycie.com

Autor: Leonard Paszek

Z cyklu Ruhr 2010

Na szczycie hałdy. Piramida w Bottrop

Dużą wódkę powinno postawić się temu, który pierwszy postanowił zagospodarować turystycznie poprzemysłowe obiekty w Zagłębiu Ruhry. Dzięki temu kopalnie, huty, koksownie, czy hałdy przeżywają swoją „drugą młodość” i ściągają do Zagłębia Ruhry turystów z całego świata. No bo jak nie zachwycać się akustyką i przestrzenią gazometru, opisywanego w jednym z poprzednich numerów, czy surowymi, betonowymi murami restauracji Casino w kopalni Zolverein w Essen, czy też w końcu hałdą Beckstrasse przy kopalni Prosper Haniel w Bottrop, na której wybudowano 60-metrową, stalową, piramidę „Tetraeder”. Na jej wierzchołku znajduje się taras widokowy, z którego przy ładnej pogodzie widać niemal całe Zagłębie Ruhry. Od 1995 roku Tetraeder jest symbolem miasta Bottrop.

Do jej wykonania architekt Wolfgang Christ i inżynierowie Bollinger i Grohmann zużyli 210 ton stali i rur o długości półtorej kilometra. Stalowa konstrukcja piramidy spoczywa na 4 filarach mocno osadzonych w gruncie. Pośrodku piramidy zawieszono schody oraz 3 tarasy widokowe na różnych wysokościach. Pierwszy na wysokości 18 metrów, drugi 32, trzeci 38 metrów. Wchodzenie jednak nie jest wskazane dla osób z lękiem wysokości, gdyż schody i platformy zbudowane są z krat i blachy. Chodząc więc po kraciastym podłożu widzimy pod nogami dużą przestrzeń, co potęguje strach. Wchodzenie na trzeci taras, podczas silnego wiatru zwiększa znacznie poziom adrenaliny, gdyż czuje się wyraźnie jak cała konstrukcja i zawieszony na stalowych linach taras kołyszą się. Widok jednak rekompensuje wszystko.

Na szczyt hałdy dostać się można spacerując lekko w górę leśną ścieżką w kształcie ślimaka lub pokonując 387 schodów.

Hałda Beckstrasse powstawała w latach 1963-1980 z odpadów przemysłowych z kopalni Prosper Haniel, w 1995 roku przejęło ją Regionalveband Ruhr, które włączyło ją do szlaku turystyki poindustrialnej. W sąsiedztwie znajduje się, powstała również w wyniku eksploatacji tej samej kopalni  hałda Prosperstrasse, na której wybudowano najdłuższy na świecie kryty zjazd narciarski o długości 609 metrów, czynny przez cały rok.

Podobnie zagospodarowane turystycznie hałdy spotkać można także w Essen, Gelsenkirchen, Oberhausen i Dusburgu. Na wierzchołkach wszystkich powstały ciekawe kompozycje przestrzenne, które przyciągają bardzo specyficzną, jednak ciągle zwiększającą się, grupę turystów z całego świata.

Również w Polsce zaczęto wykorzystywać hałdy. Jedną w pierwszych wykorzystano zwałowisko zewnętrzne Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów. To sztuczne wzgórze o wysokości 386 m.n.p.m. nazwano Górą Kamieńską. Znajduje się na niej Ośrodek Sportu i Rekreacji wyposażony w sztucznie naśnieżaną trasę narciarską, kolej kzesełkową, oraz trasy rowerowe. Na szczycie zaś znajduje się elektrownia wiatrowa.

 

Tekst: Leonard Paszek

Zdjęcia: Robert Widera