Renata Boja

Urodziła się w 1969 r. we Wrocławiu.  Obecnie mieszka w Wiesbaden.

Poetka, fotografka, spikierka radiowa. Jest autorką i moderatorką polskiego cyklu literacko- muzycznego „Pokój Literacki – Polska” nadawanego w radiu niemieckiem RheinWelle.  Prowadzi wieczory literackie, w których przybliża scenicznie utwory polskich autorów i swoje. Współpracuje z Polskim Radiem dla Zagranicy w Warszawie.

Maturę zdała w Liceum Chemicznym we Wrocławiu. W latach 2004-2006 studiowała fotografię artystyczną w Freie Kunstschule Wiesbaden.  Wspłózałożycielka wydawnictwa Thesaurus Press Wrocław (1990-1995).

W swoich wierszach pisze o związkach  międzyludzkich, różnych stanach uczuć oraz odbiorach czasu. Wydała dwujęzyczne tomiki poezji Chwile/Augenblicke (Firma Oschatz 2004) oraz Codzienna parada/Tägliche Parade (wydawnictwo Edition Wort 2009). Jej wiersze znalazły się również w antologiach: Rhein und Raus inne teksty o rzece, Schreibwerkstatt an der FH Wiesbaden oraz Begegnungen wydawnictwo Edition Wort.

Interesuje się zawodowo fotografią. W swoich pracach medialnych koncentruje się na dialogu: człowiek- czas- przestrzeń. Więcej na stronach www.renata-boja.de

www.pepe-tv.de/?s=renata+boja

 

 

Omdlały Zegar

 

Liczby na tarczy

stoją obok siebie,

jedna sprawdza drugą.

 

Zegar bez wskazówek.

Nie wiadomo kiedy zniknęły,

kiedy się pojawią i

dogonią wolną duszę.

Nie odmierzają minut, godzin,

ani chwil.

Nie popędzają zdyszanych,

nie kręcą sie wokół siebie,

nie są błogosławieństwem

dla zastygłych w smole.

 

Nie zakłócają spokoju,

tym co mają swój czas.