Publikacja z dwutygodnika Samo Życie

                                                                                www.samo-zycie.com

Autor: Leonard Paszek

Ruhr Museum a „Glück Auf!”

W Zagłębie Ruhry coraz głębiej wnika kultura. Ten najbardziej uprzemysłowiony region w Niemczech coraz częściej staje się areną oryginalnych i niepowtarzalnych wydarzeń kulturalnych. Niedawno dołączyło do nich Ruhr Museum, które powstało w budynku płuczki węglowej (Kohlenwäsche) na terenie zamkniętej w latach 80. kopalni Zollverein w Essen. Cały kompleks pokopalniany wpisany został w 2001 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W pozbawionych okien betonowych bunkrach, w których przeróbka węgla pozostawiła po sobie ogromną przestrzeń, zostawiono potężne maszyny oraz taśmy, na których transportowano urobek. Między nimi stworzono tematyczne ekspozycje, które prezentują wielką sztukę, historię regionu i jego indrustrializacji, aż do upadku i restrukturyzacji oraz przemiany zachodzące w Zagłębiu Ruhry. Część ekspozycji poświęcona jest Polakom przybyłym do Zagłębia Ruhry na przełomie XIX i XX wieku. Miesza się tutaj nowoczesny design z istniejącymi zabudowaniami i wyposażeniem. Na przykład schody ruchome umieszczono w dawnych tunelach, którymi transportowano węgiel, dodatkowo oryginalnie je oświetlono. Mają 55 metrów długości i są najdłuższymi wolnostojącymi schodami ruchomymi w Niemczech. Prowadzą do centrum dla zwiedzających na wysokości 24 m.

Wieloletnią przebudowę Kohlenwäsche zakończono latem 2006 r., natomiast w 2008 roku hale wypełniło eksponatami Ruhrlandmuseum z Essen, które wkrótce całkowicie się tam przeprowadziło.

Wędrówka między eksponatami dostarcza prawdziwie metafizycznych przeżyć. Ciemny bunkier, oświetlony skromnym, punktowym czasem światłem, sprawia że wystawa jest zaprezentowana w jedyny i niepowtarzalny sposób. Nic dziwnego, że przyciąga miłośników kultury poprzemysłowej z całego świata.

Na terenie kompleksu Zollverein znajduje się również Muzeum Wzornictwa (Design Museum), centrum choreograficzne (PACT Zollverein) oraz liczne atelier.

W ostatnim dwudziestoleciu Zagłębie Ruhry konsekwentnie zmienia swój wizerunek. Walczy z pokutującym stereotypem zanieczyszczonego regionu, upadającego przemysłu i znacznego bezrobocia. Dowodem na to jest przekształcanie nieużytków i hałd w tereny rekreacyjne i miejsca prezentacji sztuki, wyrobisk górniczych w sztuczne jeziora, oraz obiektów poprzemysłowych w muzea, sale koncertowe, mieszkania i biura. Kolejnym  udanym eksperymentem było umieszczenie bardzo cennych dla historii regionu zbiorów sztuki i umiejscowienie prestiżowego Ruhr Museum w bunkrach po dawnym Kohlenwäsche.

Tekst i zdjęcia: Leonard Paszek

 

Fotorelacja z wycieczki 03.03.2013 do Ruhr Museum w Essen:

www.polcafe.eu/Ruhr-Museum

fot. R.Kosinski